Så blev priserna på vårens tjurauktion

När tjurauktionen på Gunnarp avslutades fredagen den 22 mars såldes 102 tjurar till ett medelpris på 53 784 kronor.

Text, Foto Ann Christin Olsson

Louise Ryberg

Medelpriset har sjunkit något jämfört med föregående år. 2022 var medelpriset 58 280 kronor och 2023 låg det på 62 869 kronor.

– Troligtvis beror det på pressad lönsamhet och diskussionerna om Mycoplasma bovis, säger Louise Ryberg, vd på Svensk Köttrasprövning

Det har spekulerats mycket i hur köpintresset skulle bli i år efter att antikroppar mot Mycoplasma bovis påvisats hos alla prövningstjurarna i december. Efter en utökad provtagning i avelsbesättningarna har råd tagits fram hur köpande besättningar kan hantera detta utifrån sin riskbedömning.

Louise Ryberg lyfter fram att det är en väldigt fin omgång tjurar där en hög andel, 60 procent, blev auktionsgodkända. Totalt sju tjurar såldes för över 100 000 kronor. I år var utropspriset 35 000 kronor och totalt tre tjurar blev inte sålda.

Hereford fick högsta medelpris

– Hereford stod för årets högsta medelpris med 59 765 kronor och noterade därmed ett nytt högsta medelpris för rasen jämfört med tidigare år, säger Louise Ryberg.

Den högst betalda tjuren blev 7459 Ed Quickspace, en herefordtjur, uppfödare Hanna och Bengt Johansson, som såldes för 121 000 kronor. Viking Genetics köpte fem tjurar; en hereford, tre charolais och en limousin. Dessa är framför allt avsedda att använda i mjölkbesättningar, men kan även vara intressanta för dikobesättningar.

– Vi är nu i gång med diskussioner i branschen inför årets insättning, säger Louise Ryberg.

Det behövs en samling i branschen hur Mycoplasma bovis ska hanteras inte bara vid Köttrasprövningen utan också utställningar, som vid Elmia i höst, och vid all livdjurshandel.

 AntalMedelprisBäst betalda per ras
Hereford1759 765 kr7459 Ed Quickspace (121 000 kr)
Charolais4353 295 kr9136 Urax av Snogge (109 000 kr)
Angus943 333 kr639 Extrem av Elghammar och 3268 Eric av Davidsta (båda sålda för 51 000 kr)
Simmental23 55 391 krGrand Slam av Amalienlund (såld  för 88 000 kr)
Limousin951 222 kr5263 Ultimat av Bra-Ko (70 000 kr)

Pris för bästa P-tal* 2024

Pris till den auktionsgodkända tjur som har högst P-tal inom varje ras.

Angus: 330 ENZO AV NYNÄS P-tal 126
Uppfödare: Wiklert Nynäs AB

Charolais: 655 UNESCO AV FÄRGSHULT P-tal 126
Uppfödare: Mikael Johansson

Hereford: 5731 YARI AV BRUNARED P-tal 125
Uppfödare: Lars och Helena Dahlqvist

Limousin: 1769 ULV AV ALSLÖF P-tal 123
Uppfödare: Karl Nilsson

Simmental: 587 FRAGGEL AV BJÖRNAHULT P-tal 125
Uppfödare: Pär och Marina Björnerman

*I P-talet (prövningstalet) vägs fler egenskaper in utöver T-tal och syftet är att det ska spegla tjurarnas samlade kapacitet på ett mer komplett sätt.